Ryska rekryter dör innan de ens hunnit strida

Ryska rekryter dör innan de ens hunnit strida
Ukraina TT
Självmord, påstådda hjärtattacker och märkliga dödsfall i polisens förvar.
Sedan Kreml beordrade sin mobilisering rapporteras många av de nya rekryterna ha dött innan de ens hunnit lämna hemlandet.
Rapporterna om dödsfall bland rekryter har sammanställts av den oberoende ryska nyhetssajten Meduza och inkluderar ter från olika delar av Ryssland.
Ett av fallen rör en 39-årig man som den 27 september avled av en hjärtinfarkt på en polisstation i sydöstligt belägna Vladivostok, dit han hade skickats efter det att han uppges ha hamnat i någon sorts dispyt på det lokala rekryteringskontoret.
Enligt medieter ska han ha varit berusad, men det är oklart om det stämmer och vad som hände efter det att han lämnades över till polisen är höljt i dunkel.
Tog sitt liv
I slutet av september tog en 44-årig begravningsentreprenör från Velikij Novgorod i nordöstra Ryssland sitt liv.

Vänner till mannen skriver på Telegram att den inkallelseorder som han fick kort före sin död kan ha haft en avgörande betydelse för självmordet.
Den 28 september hittades en 28-årig rekryt död på en militärbas i Tiumen vid Uralbergen, enligt poliskällor. Orsaken bakom dödsfallet är okänt.
ter om trakasserier
Även på en av militärbaserna i Omsk västra Sibiren hittades en ny rekryt död den 2 oktober.

Inte heller här har det gått att fastställa dödsorsaken, men enligt en av hans vänner på basen ska en grupp rekryter ha trakasserat andra och stämningen bland soldaterna beskrivs som konfliktfylld.
Samma datum avled en rekryt drygt 60 mil därifrån. Den 35-årige mannen, som enligt hans mor frivilligt ska ha sökt sig till armén i slutet av september, uppges ha drabbats av en hjärtinfarkt när han befann sig på en bas i Novosibirsk.

Modern säger dock till Medusa att sonen så vitt man vet inte hade några hjärtsjukdomar.