Upptrappat sökande efter försvunnen kvinna

Upptrappat sökande efter försvunnen kvinna
Brott TT
Polisen har inlett en särskilt händelse för att kunna avsätta mer resurser till sökandet efter den kvinna som försvann i Vetlanda i lördags.
– Det är en väldigt stor sökpatrull som är igång, säger Angelica Israelsson Silfver vid polisen.
Även under natten har sökandet pågått, men mer lågintensivt. Vid klockan åtta på torsdagen skalades det upp till full styrka igen.
– Hon är fortfarande inte anträffad ännu men vi jobbar utifrån målsättningen att rädda liv och att hon ska vara vid liv, säger Angelica Israelsson Silfver, presstalesperson vid polisen i region Öst.
Kvinnan, som är i 20-årsåldern, försvann i samband med en utekväll i lördags och anmäldes som försvunnen i söndags eftermiddag.

Polisens senaste spår efter kvinnan är en uppkoppling till en mobilmast strax utanför centrala Vetlanda klockan 03:50 på söndagsmorgonen, enligt ter till Vetlanda-Posten.
Organisationen Missing people ska under dagen söka i stadsmiljön i centrala Vetlanda, medan hundpatruller samt hemvärnet söker i terrängen och räddningstjänsten kring vattendrag i området. Det kommer även att användas drönare.
– Jag vet att det också tagits en kontakt gällande helikopter idag, så det är en riktigt stor apparat.
TT: Har det gjorts några husrannsakningar?
– Inte vad jag vet.

Vi jobbar mest med sökinsatsen för närvarande, så det har inte gjorts några husrannsakningar kopplade till den delen i alla fall, säger Angelica Israelsson Silfver.
Två kvinnor i 20-årsåldern är anhållna misstänka för människorov. Förundersökningen gällande deras roll i det hela leds av åklagare.