Ryska attacker leder till jättelika elavbrott

Ryska attacker leder till jättelika elavbrott
Ukraina TT
Nya ryska attacker har lett till stora strömavbrott i västra Ukraina. “Skadornas omfattning går att jämföra med, eller kan överskrida, konsekvenserna av attacken den 10–12 oktober”, skriver operatören Ukrenergo.
Samtidigt uppges Ryssland ha inlett en reträtt från Chersonregionen.
Enligt känt mönster från de senaste veckorna regnade det ryska projektiler över flera delar av Ukraina på lördagen.

Många skjuts ned, men andra träffar i första hand energiinfrastruktur, och beskrivs därför som terrorbombningar mot det civila samhället.
Vid fronten är det tvärtom Ryssland som rapporteras vara på reträtt. Ukrainska militärledningen i söder meddelar att ryska styrkor börjat flytta utrustning över floden Dnepr. Ryssland ska tillfälligt ha förstärkt 2 000 soldater till frontlinjen, därifrån ukrainska ställningar beskjuts, “antagligen i ett försök att täcka sitt tillbakadragande”, skriver tankesmedjan ISW i sin dagliga uppdatering.
ISW bedömer dock att de nymobiliserade reservisterna inte kan stå emot ett eventuellt ukrainskt motanfall, så det ryska tillbakadragandet kan bli kaotiskt om så sker.
Damm kan sprängas
I torsdags anklagade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj Ryssland för att ha minerat kraftverksdammen Kachovka i Chersonregionen.

ISW tror att Ryssland kommer att spränga den dammen, “för att täcka sitt tillbakadragande och för att förhindra ukrainska styrkor från att jaga ryska styrkor djupare in i Cherson”. Tankesmedjan tillägger att Ryssland i så fall troligtvis kommer att beskylla Ukraina för attacken.
Zelenskyj har liknat en sprängning av dammen vid floden Dnepr vid användandet av massförstörelsevapen, och varnat för en storskalig katastrof om så sker, med en rad översvämmade samhällen som följd.
Belarusoro tonas ned
Samtidigt spekuleras både i Ukraina och i väst över att Ryssland kan planera att ny offensiv från Belarus, väster om huvudstaden Kiev, för att skära av inflödet av vapen, ammunition och förnödenheter som passerar in i Ukraina från Polen.
Från lettiskt håll tror man dock inte att planerna på en rysk-belarusisk styrka är starten på en ny rysk offensiv i Ukraina.
– Vi måste vara försiktiga, men jag är tveksam till att Ryssland för närvarande är kapabelt att öppna en ny frontlinje mot Ukraina, säger Lettlands försvarsminister Artis Pabriks till The New York Times.
Varken Storbritannien eller USA tror heller på ett nära förestående anfall från Belarus, även om tusentals ryska nymobiliserade soldater förflyttats till Belarus.
Gustav Sjöholm/TT