Klimatmötet överens om stridsfråga
Klimat TT
Klimatmötet COP27 i Egypten fortsätter in på natten mot söndag, svensk tid.
Strax efter 03 inleddes slutplenaren, och länderna kunde enas om en fond för skador och förluster.
Därefter tog mötet paus igen.
En av de mer uppmärksammade punkterna vid klimatmötet är en överenskommelse om en fond för skador och förluster, där rikare länder ska betala fattigare länder för skador som orsakats av klimatförändringarna.
På den punkten kunde man nå konsensus efter omfattande diskussioner om formuleringar.
Det ses som en seger för fattiga länder, som behöver pengar för att bekämpa de katastrofer de drabbas av som är följd av klimatförändringarna.
En annan stötesten är formuleringar kring nedfasning av fossila bränslen – att inkludera både gas och olja och inte bara kol – där Ryssland och Saudiarabien sägs ha satt käppar i hjulet.
Strax efter 04, lokal tid, kunde slutplenaren inledas, men knappt hade delegaterna satt sig tillrätta innan det begärdes en halvtimmes paus från Schweiz för att gå igenom några nytillkomna formuleringar.
Pausen beviljades utan protest, trots att flera av de närvarande såg rätt möra ut till följd av den sena timmen.
Irlands miljöminister Eamon Ryan sade några timmar tidigare till AP att han ännu inte fått se det övergripande utkastet till slutdokumentet.
– Jag tror att vi alla är missnöjda med att vi står här, klockan 01 på morgonen, och fortfarande väntar på utkastet.
Jag tror att det är ovanligt, minst sagt, säger han.
Han hade velat se större ambitioner när det gäller utsläppsminskningar, för att hålla den globala temperaturökningen på under 1,5 grader.
– Vi är inte nöjda med att det varit otillräckliga ambitioner när det gäller att minska utsläppen, och vi måste se vad vi kan få till för förbättringar här, men också återkomma till det.
Gustav Sjöholm/TT
