Augustpriset till Nina van den Brink
Litteratur TT
Nina van den Brink får Augustpriset i fackboksklassen för “Jag har torkat nog många golv. En biografi om Maja Ekelöf”. Boken beskrivs som ett “starkt porträtt över ett av Sveriges mest gripande författarskap”.
– Det här är helt fantastiskt! säger Nina van den Brink när hon tar emot priset.
I biografin över städerskan, författaren, abortförespråkaren och vänsteraktivisten Maja Ekelöf väver van den Brink Ekelöfs liv med berättelser om städerskor i sin egen familj.
Boken är inte bara ett porträtt utan också en uppgörelse med det välfärdsbygge som inte alla fick ta del av, konstaterar juryn.
– Jag förstod att den offentliga bilden av Maja Ekelöf, städerskan som vann ett pris och fick komma till lyckoriket, inte var så enkel. Det tog bara två veckor innan hon började ifrågasätta journalisternas frågor. Hon tyckte inte om att de fokuserade på hennes privatliv att hon var städerska.
Hon ville prata om politik och det fick hon aldrig göra, sade Nina van den Brink när nomineringarna till Augustpriset presenterades.
“Inte mycket bråk”
Kvällens presentatör Sissela Kyle konstaterar i början av galakvällen att det har varit ovanligt lugnt på kultursidorna inför årets Augustpris.
– Det inte ens varit så mycket bråk innan, säger hon under prisgalan i Konserthuset.
Bland de nominerade i den skönlitterära klassen finns två tidigare pristagare: Lina Wolff, som nu kan få priset för romanen “Djävulsgreppet”, och Johannes Anyuru som skrivit “Ixelles”, om livet i en fiktiv belgisk problemförort.
Anneli Jordahl har skrivit 12 böcker men det är bara för den senaste, Björnjägarens döttrar”, som hon har blivit Augustnominerad.
Romanen är en pendang till Aleksi Kivis finländska klassiker “Sju bröder” men handlar i stället om sju systrar som flyttar ut i sin döda pappas jaktstuga. Fräckt, roligt och frisläppt, sammanfattade Ingrid Elam i sin recension. Anneli Jordahl “köttar på” för fullt, skrev Sven-Olov Karlsson i Expressen.
“Träffat en nerv”
Inte heller Ia Genberg har varit Augustnominerad tidigare.
Hennes kritikerhyllade “Detaljerna” rymmer fyra porträtt som hålls ihop av ett berättande jag. Romanen handlar om danande relationer och är bara 150 sidor lång, som “en väldigt koncentrerad chokladboll”, enligt henne själv.
– Folk kommer fram till mig när jag är ute på bibliotek och pratar och säger att de känner igen sig väldigt mycket. Det är något nytt med den här boken.
Den verkar har träffat en nerv, sade Ia Genberg i samband med att årets nominerade presenterades.
Två poeter nominerade
Även poeterna Jenny Tunedal och Iman Mohammed är nominerade för “Dröm, baby, dröm” respektive “Minnen av infraröd” av Iman Mohammed. Pris till en av dem blir glädje för dem båda. Jenny Tunedal är Iman Mohammeds förläggare på Norstedts.
Den 25-åriga debutanten Nora Khalil har skrivit “Yani”, en av sex nominerade böcker i barn- och ungdomsklassen.
Hon skildrar tre vänners vardag i Stockholmsförorten Alby. Själv hade hon svårt att fatta att hon blivit nominerad.
– Jag har väntat hela veckan på att någon ska ringa och säga att det var fel, sade hon för en månad sedan.
Lilla Augustpriset går till “Döden i Rom” av Ali Alonzo från Stockholm. Det delas ut till ungdomar mellan 16 och 20 år och prissumman är 15 000 kronor.
Erika Josefsson/TT
Fakta: Årets nominerade
(TT)
Årets svenska skönlitterära bok:
“Ixelles” av Johannes Anyuru
“Detaljerna” av Ia Genberg
“Björnjägarens döttrar” av Anneli Jordahl
“Minnen av infraröd” av Iman Mohammed
“Dröm, baby, dröm” av Jenny Tunedal
“Djävulsgreppet” av Lina Wolff
Årets svenska fackbok:
“Statsministermordet” av Hans-Gunnar Axberger
“Jag har torkat nog många golv.
En biografi om Maja Ekelöf” av Nina van den Brink
“Pontus Hultén. Den moderna konstens anförare” av Claes Britton
“Girig-Sverige. Så blev folkhemmet ett paradis för de superrika” av Andreas Cervenka
“Kläda blodig skjorta. Svenskt barnafödande under 150 år” av Maja Larsson
“Svart historia” av Amat Levin
Årets svenska barn- och ungdomsbok:
“Såret” av Emma Adbåge
“Yani” av Nora Khalil
“Jaga inte oss” av Eva Lindström
“Bettan” av Marie Norin och Elisabet Ericson
“Vi ska ju bara cykla förbi” av Ellen Strömberg
“Ingen fara!” av Henrik Wallnäs och Erik Svetoft
Redan utdelade priser:
Lilla Augustpriset:
“Döden i Rom” av Ali Alonzo, Stockholm
Fakta: Augustpriset
(TT)
Augustpriset instiftades av Svenska förläggareföreningen.
Priset delas ut i tre kategorier: Årets svenska skönlitterära bok, årets svenska fackbok och årets svenska barn- och ungdomsbok.
En jury i respektive kategori nominerar sex böcker vardera. De nominerade böckerna har sedan lästs av en grupp om 63 elektorer, en tredjedel bokhandlare, en tredjedel bibliotekarier och en tredjedel litteraturkritiker. Det är dessa som slutligen väljer årets pristagare.
Priset delas ut i Konserthuset i Stockholm.
Prissumman i varje kategori är 100 000 kronor. Pristagarna får också en bronsstatyett av konstnären Mikael Fare. På galan delas även Lilla Augustpriset ut. Det vänder sig till skrivande ungdomar mellan 16 och 20 år.
