Aino Bunge ny vice riksbankschef

Aino Bunge ny vice riksbankschef
Ekonomi TT
AMF:s vice vd Aino Bunge har utsetts till ny direktionsledamot i Riksbanken, skriver Riksbanken i ett pressmeddelande.
Samtidigt får Anna Breman en knuff uppåt i riksbankshierarkin.
“Aino Bunge har bred och djup erfarenhet från såväl den akademiska världen som den privata och offentliga delen av den finansiella sektorn, såväl i Sverige som internationellt”, skriver riksbanksfullmäktiges ordförande Susanne Eberstein och vice ordförande Michael Lundholm i ett pressmeddelande.
Bunge efterträder Cecilia Skingsley, som lämnade Riksbanken i augusti för att arbeta för BIS.
Från AMF får Aino Bunge goda vitsord.
“På AMF har Aino Bunge genomfört viktiga förflyttningar, lett processen för att ombilda AMF till tjänstepensionsbolag och arbetat med att staka ut en strategisk inriktning för att säkerställa AMFs roll som ett av Sveriges ledande tjänstepensionsbolag.

Hon har varit en mycket uppskattad chef och medarbetare, och jag vill önska henne stort lycka till framåt”, skriver Johan Sidenmark, vd på AMF, i ett pressmeddelande.
Aino Bunge, som jobbat på AMF sedan 2019, kommer att kvarstå i sin roll som stabschef och vice vd på AMF för att säkerställa en ordnad överlämning, enligt AMF.
“Processen för att rekrytera en ny stabschef inleds omgående”, skriver pensionsbolaget.
Aino Bunge själv beskriver åren på AMF som givande och stimulerande.
“Jag tar med mig en lång rad viktiga erfarenheter när jag nu går vidare till ett nytt viktigt samhällsuppdrag”, skriver hon.
Riksbanksfullmäktige har samtidigt som man tar in Aino Bunge i direktionen beslutat att utse Anna Breman till första vice riksbankschef.