Busch tonar ner förväntningar på sänkt elpris

Busch tonar ner förväntningar på sänkt elpris
EU TT
S-regeringen bedömde att en frikoppling av elpriserna från gaspriser i EU skulle kunna halvera de svenska elräkningarna.
Det vågar inte den nya energiministern, Ebba Busch (KD), tro på. Och hon har inga nya besked om det utlovade svenska högkostnadsskyddet.
– Jag tycker att man ska ha något begränsade förväntningar på att det kommer att ha stor effekt, säger Busch om effekterna av en frikoppling av elpriset från gaspriserna till journalister när hon anländer till mötet med EU:s energiministrar i Luxemburg.
– Sverige behöver både ta ansvar för våra inhemskt skapade problem samtidigt som vi bistår och tar hjälp av andra länder för att tillsammans lösa den energikris som påverkar hela EU.
På mötet ska möjligheter att påverka gaspriserna, som har stor betydelse också för elpriserna i Europa, att diskuteras.

Tanken är att Busch och hennes kollegor ska formulera ett uppdrag till EU-kommissionen om olika åtgärder för att få mer kontroll över gaspriserna.
På förslag finns bland annat pristak och andra regleringar på för att hejda att gaspriser skenar.
Inga besked
På frågor om när det utlovade svenska högkostnadsskyddet mot elpriser kommer säger Busch att hon inte har några nya besked att ge.

I valrörelsen lovade Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och deras stödparti Sverigedemokraterna att ett högkostnadsskydd skulle vara på plats den 1 november. Det har Ebba Busch nyligen beskrivit som omöjligt, men hon har inga nya besked att ge.
– Vi får återkomma i den frågan. Men det är en av regeringens absolut främsta prioriteringar, säger Ebba Busch.
Dialog pågår
Den tidigare regeringen bad Svenska kraftnät att lägga fram ett förslag till elprisskydd, som också ska vara en ansökan till Energimarknadsinspektionen, senast den 15 november.

Det ska gälla en modell som kan återföra minst 60 miljarder av de ter som samlats på hög hos Svenska kraftnät till hushåll och företag.
– Vi har en pågående dialog, vi har markerat tydligt för dem efter regeringsskiftet att det här är av absolut prioritet för regeringen, för svenska folket och svenska företag, säger Busch.
TT: När bedömer du att den första utbetalningen kan ske?
– Även det behöver vi återkomma om.
Hög nivå
Svenska kraftnät skrev i sin redovisning det tredje kvartalet för en knapp månad sedan att utbetalningar “kommer att göras så fort som möjligt och kan komma att ske redan 2022”.

I uppdraget från den förra regeringen ingick att särskilt kompensera hushåll och företag i elområde 3 och 4, där priserna har varit högst.
Men Busch spelar ner förhoppningar om kraftigt sänkta priser på elmarknaden generellt på kort sikt, oavsett olika former av åtgärder för att lösa det akuta läget.
– Den prisnivå svenska hushåll och företag nu betalar för elen är så hög att även om vi lyckas gå in och dämpa den genom gemensamma åtgärder inom EU och inhemska beslut kommer det fortsatt att vara en hög nivå fram till dess att vi får ordning på långsiktigheten och den planerbara fossilfria elen i Sverige, säger Busch.

Lars Larsson/TT