Cherson utryms när Ukraina närmar sig
Ukraina TT
Ukrainska styrkor närmar sig det ryskockuperade Cherson och en strid om storstaden kan vara nära förestående.
Nu planerar det ryska ockupationsstyret att lämna storstaden – och ta med sig tiotusentals invånare i en väldig utrymningsaktion.
Cherson, med 300 000 invånare, var den första större stad som ryska styrkor intog i den utökade invasionen den 24 februari i år.
Ända sedan dess har Ukraina hett eftertraktat att ta tillbaka den, vilket i så fall vore en oerhörd nesa för den ryska krigsmakten.
Och nu låter det som att ryska ledare börjar förbereda allmänheten för ett nederlag i Cherson. Den nye befälhavaren Sergej Surovikin sade i sin första större tv-intervju häromdagen att “fienden inte ger upp sina försök att attackera ryska styrkor”, och att utrymning av civila förbereds.
Från ryskt håll beskrivs det som evakueringar.
Det bekräftas nu av ockupationsstyrets högste ledare i området, Vladimir Saldo.
– Ungefär 50 000–60 000 människor väntas omlokaliseras till vänstra (södra) sidan av Dnepr-floden, säger Saldo på onsdagen enligt regimtrogna ryska medier.
Även ledningen
Även det ryska ockupationsstyrets ledning kommer att förflytta sig, rapporterar AFP.
Den norra sidan av floden i staden behövs för att “bygga massiva försvarsfortifikationer” mot den ukrainska framryckningen, säger Saldo.
Ryssland anklagar de ukrainska styrkorna för att planera en aktion mot en damm längre upp längs Dnepr, som man hävdar skulle kunna orsaka översvämningar.
El till kärnkraftverk
Vattenkraftverket i fråga beskrivs som viktigt bland annat för elförsörjningen till Europas största kärnkraftverk, Zaporizjzja.
Samtliga sex reaktorer är avstängda där, men är beroende av el utifrån för att hållas under kontroll.
Rysk propaganda har tidigare anklagat ukrainarna för att använda Himars-raketer, levererade av USA, i framstötar runt Kachovskaja. Men några mer oberoende tecken på att den ukrainska sidan vill förstöra dammen finns inte.
