Kräver val – annars väntar misstroende
Danmark TT-Ritzau
Statsministern Mette Frederiksen (S) väntas utlysa val i Danmark denna vecka – annars väntar en misstroendeförklaring från stödpartiet Radikale Venstre.
Men S-regeringens två övriga stödpartier anser att det inte är lämpligt att hålla val nu med tanke på läget i omvärlden.
Under tisdagen öppnade det danska parlamentet efter sitt sommaruppehåll, men statsministern Mette Frederiksen (S) utskrev inget val under sitt öppningstal.
Tidigare har den 4 oktober varit sista dagen för Radikale Venstres ultimatum om utlysning av ett val.
– Den exakta dagen har ingen betydelse för mig.
Jag kan också konstatera att flera kommentatorer har uppgett att det blir på onsdag som val blir utskrivet. Och det är helt okej för oss, säger Radikale Venstres partiledare Sofie Carsten Nielsen.
Gissar på torsdagen
Även de sex partierna på högersidan – Venstre, Konservative Danmarksdemokraterne, Dansk Folkeparti, Nye Borgerlige och Liberal Alliance – väntar sig ett val i höst.
Stalltipset från oppositionen är att Frederiksen utlyser val under onsdagen eller torsdagen.
– Torsdag morgon är min gissning, säger Alex Vanoplagh, partiledare för Liberal Alliance, under folketingets öppningsdag.
Läckorna i de båda Nord Stream-ledningarna i Östersjön, den stigande inflationen och de höga höga elpriserna påverkar inte Radikale Venstres krav om val.
– Med minkkommissionens rapport som underlag fattades beslut om att vi inte längre kan stötta en enpartiregering.
Och det beslutet står vi fast vid, säger Sofie Carsten Nielsen.
Beslutet fattades i samband med att Radikale Venstre i somras valde att inte stötta tillsättandet av en oberoende granskning av minkkommissionens rapport. En sådan granskning hade i sin tur kunnat ligga till grund för ett riksrättsåtal mot statsministern eller någon annan person för hanteringen av det lagvidriga beslutet att massavliva landets 15–17 miljoner minkar under pandemin.
“Mycket svår kris”
S-regeringens två övriga stödpartier – Enhedslisten och Socialistisk Folkeparti – anser dock att det inte är lämpligt att hålla val just nu.
– Vi befinner oss just nu i en mycket svår kris.
Det handlar inte bara om det som har hänt i Östersjön med läckorna. Danskarnas ekonomi har drabbats mycket hårt av energipriser och livsmedelspriser, säger Pia Olsen Dyhr, partiledare för Socialistisk Folkeparti, till TV2.
Fakta: Folketingsval
(TT-Ritzau)
Danmark har ingen fast valdag, men nästa folketingsval måste hållas senast den 23 juni 2023.
Det är statsministern – för denna mandatperiod Mette Frederiksen (S) – som utlyser när valet ska hållas.
Normalt sett ska det ske tre till fyra veckor innan den tänka valdagen.
Radikale Venstre har ställt som krav att ett val ska utlysas i samband med att folketinget öppnas den 4 oktober – annars väcker partiet omröstning om misstroende mot S-regeringen.
Tidigast på torsdagen den 6 oktober – i samband med öppningsdebatten i folketinget – kan Radikale Venstre väcka misstroende.
Om en majoritet av ledamöterna i parlamentet uttrycker misstroende mot regeringen kan den antingen välja att avgå eller så utlyser statsministern val.
Om regeringen avgår väntar en så kallad drottningsrunda.
Då väljer drottningen Margrethe – efter rådgivning med partiledarna – en förhandlingsledare som får i uppdrag att forma en regering.
