Många torterade i Iziums upptäckta gravar

Många torterade i Iziums upptäckta gravar
Ukraina TT-AP-AFP
Hundratals gravar, hastigt grävda, har hittats utanför Izium som befriats från rysk ockupation.
Ukrainska myndigheter säger att 99 procent av kropparna som grävts upp har spår av tortyr.
Minst ett av offren hade händerna bakbundna.
Ukrainsk militär granskar de många gravar som hittats i ett skogsparti utanför Izium i östra delen av Ukraina.

Enkla träkors på små ditgrävda sandkullar har markerats med siffror, men många av korsen saknar namn på dem som begravts.
Myndigheter befarar att minst 440 döda begravts. En del av dem kan ha blivit offer för granatbeskjutning eller bristande sjukvård under den ryska militärockupationen. Det är inte heller fastställt om det är civila eller soldater som begravts på fältet. Polis säger dock att de flesta som begravts tros vara civila.
Sent på fredagen meddelade ukrainska myndigheter att man undersökt ett antal kroppar som grävts upp, och att “99 procent av dessa bär spår av tortyr”.
Oberoende medieorganisationer är på plats vid begravningsplatsen, och en reporter från franska nyhetsbyrån AFP säger att en av de begravda hade händerna fastbundna.

Det kunde inte avgöras om personen var i uniform eller bar civila kläder.
“Mördare och torterare”
Ukraina och president Volodymyr Zelenskyj anklagar den ryska ockupationsarmén för tortyr och mord. FN vill genom sin högkommissionär för mänskliga rättigheter granska bevis på plats så fort som möjligt för att utreda brott.
– Vi vill att världen ska veta vad den ryska ockupationen har orsakat – Butja, Mariupol, nu tragiskt nog, Izium, sade president Zelenskyj i ett utsänt videomeddelande.
Även om närmare detaljer kring dödsorsaker och eventuell omfattande tortyr inte kunnat verifieras på fredagen, så var terna från Ukraina tillräckligt tydliga för att både EU och USA skulle gå ut med ovanligt skarpa fördömanden av Ryssland.
USA:s utrikesminister Antony Blinken sade att Ryssland beter sig “fruktansvärt” och att man troligen gjort sig skyldig till krigsbrott i Izium.
– Vi ser vad som lämnas av president Putin.

Denna senaste upptäckt av uppenbarligen 440 gravar i Izium är en påminnelse om detta, sade Blinken.
EU:s utrikeschef Josep Borrell var lika hård, och sade att EU är “djupt chockerat” över de senaste terna.
“Detta inhumana uppträdande av ryska styrkor – vilket bryter helt mot internationell humanitär lagstiftning och Genèvekonventioner – måste omedelbart få ett stopp” sade han i ett uttalande.
Izium var en av de första städerna som föll när Rysslands armé invaderade Ukraina 24 februari.

Staden och regionen var ett nyckelfäste för den ryska armén när stöd och förstärkning skulle transporteras från öst till de ryska invasionsstyrkorna.
Staden ligger vid floden Siverskji Donets och är också en viktig knutpunkt för tågtransporter.
Enligt ukrainska myndigheter har omkring 80 procent av staden förstörts och dess centrum ligger i ruiner där de framryckande ukrainska soldaterna hittar döda bland rasmassorna.
Över 21 000 krigsbrott
Izium återerövrades i den ukrainska motoffensiven mellan den 6 och 11 september då även Kupjansk befriades.

Ukrainsk militär kontrollerar också den viktiga storstaden Charkiv som ligger nordväst om de två städerna.
Ukraina säger sig ha bevis för omkring 21 000 krigsbrott sedan Rysslands president Vladimir Putin beordrat att grannlandet skulle invaderas.
Ryssland har tidigare helt förnekat att landets armé angripit eller dödat civila; och att ter om civila offer som dödats efter att de torterats av rysk militär är lögner som fabricerats av Ukraina och västländer.