Mordmisstänkt bror gripen i Kanada

Mordmisstänkt bror gripen i Kanada
Kanada TT
Polisen har gripit har gripit den man som misstänks för att tillsammans med sin bror ha mördat tio personer i Kanada.
Den andra brodern hittades tidigare i veckan död.
Den misstänkte, Myles Sanderson, greps i närheten av samhället Rosthern i Saskatchewan-provinsen sent på onsdagskvällen svensk tid. Gripandet föregicks av att polisen hade varnat för att en knivbeväpnad man i en bil hade setts i området.
– Myles Sanderson lokaliserades och togs i förvar omkring klockan 15.30 (lokal tid) i dag, säger Saskatchewan-polisen, enligt AFP.
– Det föreligger inte längre någon fara för allmänheten med anledning av den här utredningen.
Ett flertal brottsplatser
En myndighetskälla uppger för AP att polisen ska ha rammat hans bil varpå han gav upp.
Myles Sanderson misstänks för att ha utfört massmordet tillsammans med sin bror Damien Sanderson som hittades avliden utomhus i måndags.

Enligt polisen ska kroppen ha haft “synliga skador” som inte var självförvållande.
Dådet, där tio människor höggs ihjäl och ytterligare 18 skadades, skedde i söndags. Det första larmet om en knivattack kom från James Smith Cree Nation tidigt på morgonen. Därefter fortsatte larm om attacker att strömma in från olika håll i urfolkssamhället, som enligt sin sajt har omkring 1 900 bofasta.
Enligt polisen ska döda eller skadade personer ha hittats på totalt 13 olika platser.
Sökandet efter de två bröderna påbörjades i söndags.
Ifrågasatt frigivning
Motivet bakom massmordet är oklart.

Men den brutala händelsen har väckt frågor om varför Myles Sanderson, som sedan tidigare dömts för ett 60-tal brott, bland annat flera våldsdåd, befann sig utanför fängelsemurarna till att börja med.
Han frigavs villkorligt i februari efter att ha dömts till fyra års fängelse för bland annat misshandel och rån, men var sedan maj efterlyst av polisen för att ha misskött sig.
Marco Mendicino, minister med ansvar för allmän säkerhet, har meddelat att man kommer att inleda en utredning för att få reda på varför Sanderson släpptes i förtid.
– Jag vill veta skälen bakom det här beslutet.

Jag är extremt bekymrad över det inträffade. Ett helt samhälle har skakats om, sade han tidigare i veckan.