Urstark start på USA-börsen efter nya siffran
Börs TT
Börserna i USA reagerade med glädje efter beskedet att inflationen i USA i oktober var lägre än i september – något som investerarna förväntar sig leda till att amerikanska centralbanken går försiktigare fram med räntehöjningar.
Tekniktunga Nasdaqs kompositindex – som till stor del domineras av räntekänsliga bolag – stiger 4,5 procent.
Techjätten Apple lyfter 4,5 procent, Googles ägarbolag Alphabet stiger 5,6 procent och Facebooks ägare Meta stiger 4,5 procent.
Breda index S&P 500 avancerar 3,5 procent och Dow Jones industriindex ökar 2,4 procent.
Inflationen i oktober sjönk till 7,7 procent, enligt statistik från USA:s arbetsmarknadsdepartement. Det kan jämföras med 8,2 procent i september.
Nedgången var oväntat stor oavsett vilket mått man använder.
Analytiker hade räknat med att konsumentpriserna i USA skulle landa på 7,9 procent, enligt en sammanställning av prognoser gjord av Bloomberg.
